A Simple Key For zwyrodnienia plamki żółtej Unveiled

materiał promocyjny Dzika róża - naturalny sposób na bóle i zwyrodnienia stawów Owoce dzikiej róży to nie tylko doskonały lek na poprawę odporności czy przeziębienie. Badania naukowe dowiodły, że proszek z owoców tej rośliny działa...

Etap pośredni : Ten etap read more obejmuje zaburzenia dużych druz i nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE), zwane również zmianami pigmentowymi, które mogą prowadzić do utraty wzroku.4 Niektórzy eksperci uważają, że w RPE rozpoczyna się zwyrodnienie plamki żółtej.

Wraz z wiekiem zaburzony zostaje proces przemiany materii w komórkach, m.in. tych w plamce żółtej. Komórki nie są w stanie pozbyć się szkodliwych cząsteczek i związków chemicznych, z wolnymi rodnikami na czele i „zatrute” obumierają. A w efekcie my tracimy ostrość widzenia.

Tlenek cynku eighty mg lub twenty five mg: Cynk to minerał śladowy, uważany za odgrywający ważną rolę w funkcjonowaniu siatkówki. Niedobór cynku powoduje trudności w przystosowaniu się do widzenia w nocy i inne ograniczone funkcje siatkówki.

Dla chorych na AMD narysowane linie będą faliste, choć w rzeczywistości są proste. Kolejnym krokiem jest badanie oka w lampie szczelinowej, sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie dna oka. Do potwierdzenia diagnozy niezbędne jest wykonanie OCT pozwalające na ocenę mikrokrążenia i struktury naczyń krwionośnych gałki ocznej.

Pomoce optyczne – takie jak soczewki teleskopowe, zazwyczaj zalecane są, gdy ma miejsce postać sucha AMD.23 Soczewki wszczepiane są w jedno i drugie oko w trakcie zabiegu chirurgicznego, a ich celem jest poprawa jakości widzenia oraz ułatwienie codziennego funkcjonowania, w tym czytania, rozpoznawania twarzy i znaków drogowych.

Terapia fotodynamiczna – na początku wykonywania tego zabiegu lekarz wstrzykuje w ramię preparat, jakim jest werteporfina. Substancja znajdująca się w żyłach przechodzi następnie na naczynia krwionośne w oku.

AMD mokre – o charakterze wysiękowym, występujące u 10-fifteen% pacjentów. Najczęściej wywołane jest przez uszkodzenie naczyń krwionośnych, które mogą przyczyniać się do wyciekania płynu lub krwi do powierzchni plamki żółtej. Proces ten może znacznie osłabić ostrość widzianych obrazów i prowadzić do pojawienia się martwej plamki w obrębie pola widzenia.

Badanie okulistyczne nie musi wykazywać spadku ostrości, gdyż wyspowy charakter zmian pozwala pacjentowi nadal krótkotrwale fiksować obraz[3]. Objawia się stopniowym, stosunkowo wolnym, pogarszaniem widzenia o małym lub średnim nasileniu przez okres miesięcy lub lat[2].

Następowa aktywacja fotouczulacza za pośrednictwem lasera przyczynia się do powstania tzw. wolnych rodników, które uszkadzając śródbłonek prowadzą do zamknięcia patologicznych naczyń.

Potwierdzono jednak, że czynnikami podnoszącymi ryzyko zachorowania są dieta uboga w antyoksydanty, otyłość, tryb życia wymagający częstego kontaktu z promieniami słonecznymi, nadciśnienie i palenie papierosów.

Zwyrodnienie plamki żółtej wiąże się z występowaniem różnych dolegliwości wynikających z uszkodzonej struktury siatkówki oka.

Zanikiem geograficznym określa się wyraźnie odgraniczony, okrągły lub owalny obszar hipo- lub depigmentacji siatkówki w plamce, o średnicy co najmniej one hundred seventy five μm[five]. Spowodowany jest zanikiem w warstwie RPE fotoreceptorów i naczyń włosowatych naczyniówki (choriokapilar).

Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: obniżenie ostrości widzenia (najczęściej zgłaszany wczesny objaw)[five], widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych, dyskomfort i trudności w czytaniu i pisaniu. Litery stają się przymglone, niewyraźne i zamazane, a przedmioty zniekształcone (metamorfopsja).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *